Sprawozdanie z I Zjazdu Rodu Szelejewskich - Solec Wielkopolski, Pętkowo 2.05.2009 r.

Autor: Izabela Wasielak

Dnia 2 maja 2009 roku odbył się zjazd rodu Szelejewskich. Spotkanie to zorganizowane zostało z inicjatywy Alojzego Szelejewskiego z Poznania, a poprzedziły je miesiące przygotowań, w których czynnie uczestniczyli także Barbara Błaszak-Białek z Szamotuł, Irena i Jerzy Jankowiakowie ze Zwoli, Romuald Pawlik z Sulęcinka oraz Piotr Skałecki i Sebastian Szelejewski ze Śremu. Aura tego pięknego, słonecznego popołudnia, sprawiła że wszyscy goście w doskonałych nastrojach zgromadzili się na inauguracyjnej mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Solcu Wielkopolskim.

Jeszcze przed rozpoczęciem mszy, na zacienionym skwerku przed kościołem, członkowie rodziny wymieniali wspólne uściski i dzielili się pierwszymi wrażeniami. Wielu z nich nie miało ze sobą kontaktu przez wiele lat, lub w ogóle z niektórymi znali się jak dotąd jedynie przez internet. O godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Ksiądz proboszcz tamtejszej parafii w kazaniu wspaniale podkreślił podniosły wymiar tego spotkania i szczęście płynące z celebrowania w nim kilku gałęzi wielkiego rodu Szelejewskich. Wspomniał również o silnym związku rodziny z okolicami Solca i Środy Wielkopolskiej i jej istotnym wkładzie w rozwój gospodarczo-kulturalny regionu. Na koniec życzył wszystkim zebranym wspaniałej zabawy i radości ze spotkania w tak licznym, rodzinnym gronie. W mszy świętej brał także udział przedstawiciel chóru "Głos znad Warty", którego współzałożycielami byli Rozalia Szelejewska i jej syn Józef. Wygłosił on i wręczył Alojzemu Szelejewskiemu specjalnie na tę okazję przygotowane podziękowanie.

Po mszy przeszliśmy na cmentarz, gdzie na grobach zmarłych krewnych złożono kwiaty i zapalono znicze. Na tamtejszym cmentarzu spoczywają potomkowie trzech linii rodu Szelejewskich, przy czym nazwisko to widnieje, na co najmniej 15 różnych nagrobkach. Pochowani zostali tam protoplaści wielu osób, przede wszystkim są to Józef Szelejewski (z Jawor) i Zofia z Łuczaków, Jan Szelejewski (z Chwałkowa Kościelnego) i jego żona Ludwika oraz Stanisław Szelejewski (ze Skokowa) i Rozalia zd. Wawrzynowska.
Po oddaniu należnego hołdu zmarłym, wszyscy goście udali się do restauracji Wielkopolanka w Pętkowie koło Środy Wielkopolskiej. Tam każdy z uczestników zjazdu otrzymał identyfikator z imieniem i nazwiskiem, krótkim opisem oraz w odpowiednim kolorze, który miał „podzielić” gości na poszczególne linie rodu, a dzięki temu ułatwić wzajemne poznanie.

W mniejszej sali, stanowiącej przedsionek, umieszczone zostało olbrzymie drzewo genealogiczne, przygotowane przez Piotra Skałeckiego na podstawie własnych badań archiwalnych, a także danych zgromadzonych w serwisie „moi krewni” przez Alojzego Szelejewskiego (opracowania archiwalne Piotra Skałeckiego łączył z poszczególnymi gałęziami osób żyjących), Mirosława Szelejewskiego z Wrześni, Jana Idczaka z Borku oraz Leszka Kordusa z Gostynia. Wydrukowane na długich wstęgach papieru gałęzie, obejmujące kilkaset nazwisk przodków i potomków rodu Szelejewskich, zajęły kilka długich stołów i swoim ogromem informacji imponowały każdemu z uczestników. Wszyscy z ciekawością pochylali się nad strukturą drzewa i wodzili palcami poszukując znajomych nazwisk, siebie, swoich dzieci. Wielu uczestników odkryło, że sąsiad przy stole jest kuzynem 3 stopnia albo daleką ciocią, o której wspominali przed laty rodzice. Gdy zamieszanie ustało, goście zgromadzili się przy stołach i podano obiad. Po nim Alojzy Szelejewski powitał serdecznie wszystkich gości i rozpoczął przedstawianie rodu od kilku gałęzi przybyłych na zjazd uczestników. Bardzo wzruszające było wystąpienie Franza Schelewskiego, który wraz z żoną Elżbietą przyjechał aż z odległego Essen. Następnie, aby przybliżyć gościom skomplikowaną historię i powiązania między poszczególnymi odnogami drzewa genealogicznego, Piotr Skałecki w trakcie krótkiej prezentacji opowiedział o trudnym, lecz jakże fascynującym poszukiwaniu i zbieraniu danych. Poczynając od własnych dziadków i pradziadków pokazał proces powstawania drzewa i problemy, na które się natknął. Między innymi mówił o przemianowaniu gałęzi skokowskiej na Kołackich i o odnalezionych śladach, świadczących o wspólnym pochodzeniu wszystkich noszących nazwisko Szelejewski. Na zakończenie prezentacji przedstawił kilkusetstronicową księgę rodu, która zrobiła prawdziwą furorę wśród gości i wielu zapragnęło mieć taką we własnej biblioteczce. Wszyscy z podziwem odnosili się do dokonań Piotra i życzyli mu dalszych sukcesów w genealogii i nie tylko. Nie każdy ma przecież tyle cierpliwości do wielogodzinnych pobytów w archiwach i przeglądania ton starych, pisanych w języku łacińskim i w niemieckim gotyku dokumentów! Wielu uczestników żywo zainteresowanych tematem genealogii i historii swojej rodziny zadeklarowało dopisanie znanych dat, nazwisk i dalszego uzupełnienia informacji zawartych w księdze albo na stronie moikrewni.pl. Po przedstawieniu kolejnych gałęzi rodu, Alojzy Szelejewski zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce. Goście toastem uczcili organizatorów zjazdu, a wkrótce parkiet zapełnił się tańczącymi parami oraz hasającymi wokół najmłodszymi członkami rodziny. Ci, których fantastyczna muzyka nie porwała do tańca, siedzieli przy stołach, rozmawiali i wznosili toasty za kolejne tak udane zjazdy rodzinne.
Około godziny 21 pojawili się na zjeździe Jacek Jankowiak i jego żona Ewa z Kobusów z Leszna i z wielką dumą poinformowali wszystkich zgromadzonych, że o godzinie 18 urodziła im się wnuczka Maja (córka Adama i Marty Wasińskich). Radości z tego powodu nie było końca, toteż nie obyło się bez toastów za zdrowie najmłodszej członkini rodu.
Przed kolacją koło godziny 22 poproszono wszystkich o ustawienie się do pamiątkowych zdjęć, które między innymi zostaną umieszczone na stronie internetowej rodziny Szelejewskich. Wszyscy goście chętnie pozowali, a największą przyjemność sprawiło to paniom zaskoczonym nagłym błyskiem kilkunastu fleszy. Bawiliśmy się i tańczyliśmy do 2 nad ranem. Lokal stopniowo opuszczali kolejni uczestnicy, zarzekając się, że dawno się tak dobrze nie bawili i dziękując organizatorom za możliwość wspólnego celebrowania oraz spotkania bliskiej i dalszej rodziny.

W końcu i ja opuściłam gościnne progi restauracji, z myślą zorganizowania zjazdu swojego własnego rodu. Rodzinna atmosfera tego wydarzenia i wspaniała zabawa w towarzystwie członków rodziny Szelejewskich tak mi się spodobała, że zapragnęłam powtórzyć dokonania organizatorów tego zjazdu. A co!

Uczestnicy zjazdu:
1. Barbara Błaszak-Białek - córka Teresy Błaszak
2. Anna Borowczyk - córka Zenona Ląga i Małgorzaty z Błaszaków
3. Artur Borowczyk - Mąż Anny z Lągów
4. Agnieszka Maria Branicka - córka Andrzeja Branickiego i Anny z Łopatków
5. Anna Branicka - córka Stanisława Łopatki i Ireny z Dutkiewiczów
6. Michał Branicki - syn Andrzeja Branickiego i Anny z Łopatków
7. Angelika Burdecka - córka Andrzeja Branickiego i Anny z Łopatków
8. Ewelina Burdecka - córka Karola Burdeckiego i Angeliki z Branickich
9. Bartosz Burdecki - syn Karola Burdeckiego i Angeliki z Branickich
10. Karol Burdecki - mąż Angeliki z Branickich
11. Dorota Drzewiecka - z Jędrzejczaków, żona Rafała Drzewieckiego
12. Gracja Drzewiecka - córka Janusza Drzewieckiego i Izabeli z Szelejewskich
13. Izabela Drzewiecka - córka Tadeusza Szelejewskiego i Eugenii z Chomiaków
14. Julia Drzewiecka - córka Rafała Drzewieckiego i Doroty z Jędrzejczaków
15. Rafał Drzewiecki - syn Janusza Drzewieckiego i Izabeli z Szelejewskich
16. Ewelina Fibner - córka Krzysztofa Przybyły i Katarzyny z Jankowiaków
17. Anna Horka - osoba towarzysząca Tomaszowi Jankowiakowi
18. Maria Idaszak - córka Stanisława Łopatki i Ireny z Dutkiewiczów
19. Alicja Jankowiak - córka Tadeusza Pawlika i Reginy z Marcinowskich
20. Aneta Jankowiak - córka Ryszarda Jankowiaka i Alicji z Pawlików
21. Irena Jankowiak - z Barczaków, żona Jerzego Jankowiaka
22. Jakub Łukasz Jankowiak - syn Jerzego Jankowiaka i Ireny z Barczaków
23. Jerzy Jankowiak - syn Tadeusza Jankowiaka i Lidii Stefanii z Dutkiewiczów
24. Krzysztof Jankowiak - syn Tadeusza Jankowiaka i Lidii Stefanii z Dutkiewiczów
25. Krzysztof Jankowiak - syn Ryszarda Jankowiaka i Alicji z Pawlików
26. Liliana Katarzyna Jankowiak - córka Jerzego Jankowiaka i Ireny z Barczaków
27. Magdalena Jankowiak - córka Krzysztofa Jankowiaka i Marii
28. Magdalena Jankowiak - córka Ryszarda Jankowiaka i Alicji z Pawlików
29. Maria Jankowiak - żona Krzysztofa Jankowiaka
30. Maria Jankowiak - córka Ryszarda Jankowiaka i Alicji z Pawlików
31. Ryszard Jankowiak - mąż Alicji z Pawlików
32. Tomasz Jankowiak - syn Krzysztofa Jankowiaka i Marii
33. Stanisław Janowski - syn Władysława Janowskiego i Joanny z Kaźmierczaków
34. Anna Maria Janusz - córka Jana Janusza i Izabeli z Szelejewskich
35. Izabela Jaworska-Szelejewska - zd. Radzio, żona Romana Szelejewskiego
36. Felicja Karolczak - córka Jana Dutkiewicza i Stanisławy z Szelejewskich
37. Anna Karykowska - córka Józefa Szelejewskiego i Krystyny
38. Maria Konieczna - córka Jana Błaszaka i Heleny z Szelejewskich
39. Katarzyna Kopecka - córka Stefana Idaszaka i Marii z Łopatków
40. Martyna Kopecka - córka Andrzeja Kopeckiego i Katarzyny z Idaszaków
41. Andrzej Kopecki - mąż Katarzyny z Idaszaków
42. Leszek Kordus - syn Leona Kordusa i Janiny z Szelejewskich
43. Rafał Kordus - syn Leszka Kordusa i Barbary z Olejniczaków
44. Tomasz Kosmowski - osoba towarzysząca
45. Ewa Kowalska - córka Edwarda Szelejewskiego i Janiny zd. Surma
46. Aniela Król - córka Edwarda Szelejewskiego i Władysławy z Szelejewskich
47. Osoba towarzysząca Anieli Król
48. Małgorzata Ląg-Sokół - córka Teresy Błaszak
49. Maria Leśniewska - córka Marcina Marcinowskiego i Zofii z Szelejewskich
50. Alicja Łopatka - z Szymaniaków, żona Piotra Łopatki
51. Jerzy Łopatka - syn Stanisława Łopatki i Ireny z Dutkiewiczów
52. Piotr Łopatka - syn Jerzego Łopatki i Ireny z Surdyków
53. Wiktoria Łopatka - córka Piotra Łopatki i Alicji z Szymaniaków
54. Zuzanna Łopatka - córka Piotra Łopatki i Alicji z Szymaniaków
55. Paweł Maria Szyk - syn Jana Szyka i Mieczysławy z Żuraszków
56. Krystyna Młyńska - córka Jana Błaszaka i Heleny z Szelejewskich
57. Barbara Moder - córka Alfonsa Grześkowiaka i Anny z Szelejewskich
58. Dorota Pawlik - z Tomaszewskich, żona Zygmunta Pawlika
59. Filip Pawlik - syn Romualda Pawlika i Marioli z Goździarów
60. Mariola Pawlik - z Goździarów, żona Romualda Pawlika
61. Romuald Pawlik - syn Tadeusza Pawlika i Reginy z Marcinowskich
62. Waldemar Pawlik - syn Zygmunta Pawlika i Doroty z Tomaszewskich
63. Zygmunt Pawlik - syn Tadeusza Pawlika i Reginy z Marcinowskich
64. Teresa Piotrowska - córka Franciszka Pietrzaka i Franciszki z Wojtkowiaków
65. Henryk Piotrowski - mąż Teresy z Pietrzaków
66. Krystyna Pospieszna-Szyk - z Pospiesznych, żona Pawła Marii Szyka
67. Aleksandra Przybyła - córka Krzysztofa Przybyły i Katarzyny z Jankowiaków
68. Katarzyna Przybyła - córka Tadeusza Jankowiaka i Lidii Stefanii z Dutkiewiczów
69. Natalia Przybyła - córka Krzysztofa Przybyły i Katarzyny z Jankowiaków
70. Sylwia Anna Rejek - córka Edwarda Szelejewskiego i Janiny zd. Surma
71. Jagoda Rozmiarek - córka Sławomira Rozmiarka i Małgorzaty z Idaszaków
72. Jakub Rozmiarek - syn Sławomira Rozmiarka i Małgorzaty z Idaszaków
73. Joanna Rozmiarek - córka Sławomira Rozmiarka i Małgorzaty z Idaszaków
74. Małgorzata Rozmiarek - córka Stefana Idaszaka i Marii z Łopatków
75. Sławomir Rozmiarek - mąż Małgorzaty z Idaszaków
76. Elizabeth Schelewski - żona Franza Schelewskiego
77. Franz Schelewski - syn Ignacego Szelejewskiego i Zofii z Wojtkowiaków
78. Barbara Skałecka - córka Ludwika Wojtkowiaka i Zofii z Torkowskich
79. Piotr Skałecki - syn Tadeusza Skałeckiego i Barbary z Wojtkowiaków
80. Tadeusz Skałecki - mąż Barbary z Wojtkowiaków
81. Justyna Skorupska - córka Ryszarda Jankowiaka i Alicji z Pawlików
82. Arkadiusz Skorupski - mąż Justyny z Jankowiaków
83. Przemysław Stachowski - osoba towarzysząca
84. Barbara Szelejewska - z Gołębiewskich, żona Jana Szelejewskiego
85. Beata Szelejewska - z Nowaków, żona Leszka Szelejewskiego
86. Danuta Bronisława Szelejewska - córka Alojzego Szelejewskiego i Teresy z Klupów
87. Eliza Szelejewska - z Derdów, żona Tomasza Szelejewskiego
88. Grażyna Szelejewska - żona Stanisława Szelejewskiego
89. Helena Szelejewska - córka Jana i Barbary z Gołębiewskich
90. Irena Szelejewska - z Ryczkowskich, żona Wiesława Szelejewskiego
91. Katarzyna Szelejewska - córka Marka Szelejewskiego i Małgorzaty z Piskorków
92. Krystyna Szelejewska - żona Józefa Szelejewskiego
93. Maria Szelejewska - córka Jana i Barbary z Gołębiewskich
94. Monika Szelejewska - córka Stanisława Szelejewskiego i Marii Jańczak
95. Teresa Weronika Szelejewska - z Klupów, żona Alojzego Szelejewskiego
96. Alojzy Tadeusz Szelejewski - syn Edmunda Szelejewskiego i Stanisławy z Jędrzejczaków
97. Jan Szelejewski - syn Wiesława Szelejewskiego i Ireny z Ryczkowskich
98. Leszek Szelejewski - syn Józefa Szelejewskiego i Krystyny
99. Marek Szelejewski - syn Edwarda Szelejewskiego i Janiny zd. Surma
100. Przemysław Jan Szelejewski - syn Alojzego Szelejewskiego i Teresy z Klupów
101. Roman Szelejewski - syn Edmunda Szelejewskiego i Elżbiety ze Stefaniaków
102. Stanisław Szelejewski - syn Jana Szelejewskiego i Haliny z Rybakowskich
103. Tomasz Szelejewski - syn Józefa Szelejewskiego i Krystyny
104. Izabela Wasielak - osoba towarzysząca Piotrowi Skałeckiemu
105. Ryszard Wojtasiewicz - syn Leona Wojtasiewicza i Genowefy z Szelejewskich
106. Urszula Wojtasiewicz - z Zatorskich, żona Ryszarda Wojtasiewicza
107. Bronisław Wojtkowiak - syn Ludwika Wojtkowiaka i Zofii z Torkowskich
108. Danuta Wojtkowiak - z Kobusińskich, żona Bronisława Wojtkowiaka
109. Jan Wojtkowiak - syn Ludwika Wojtkowiaka i Zofii z Torkowskich
110. Wiesław Wysocki - osoba towarzysząca Barbarze Błaszak-Białek

Na zjeździe zabrakło niestety Wiesława Szelejewskiego z Warszawy i Józefa Marciniaka z córką Ewą Dobroszczyk, którzy pomimo wcześniejszych deklaracji i dokonanej wpłaty, z przyczyn niezależnych nie mogli dotrzeć na tę uroczystość.

Ponadto wspomnieć należy, że w mszy świętej i podczas uroczystości na cmentarzu, udział brali także:
- potomkowie Józefa i Zofii Szelejewskich (Stanisława Gibasiewicz, żona Edmunda Gibasiewicza, syna Franciszki urodzonej w Solcu oraz jej dwoje dzieci: Irena Dolata z mężem i Andrzej Gibasiewicz z żoną, wszyscy z Sulmierzyc)
- potomkowie Jana Szelejewskiego (wnuczki Elżbieta Ławniczak z Poznania i Gabriela Wielińska z mężem, z Konina)
- Zygmunt Maćkowiak z Radoszkowa koło Książa Wlkp. z rodziną (potomkowie Marianny Szelejewskiej, siostry Jana).